Alergia na pyłki wiosną — objawy i metody ich łagodzenia

Uczulenie na pyłki jest najbardziej dokuczliwe już od początku marca aż do końca października. Właśnie wtedy przypada okres kwitnienia różnych drzew, krzewów i traw, których pyłki mogą wywoływać silną alergię. Co więcej, objawy alergii sezonowej mogą pojawiać się przez cały rok, warto wziąć tutaj pod uwagę uczulenie na pyłki pleśni i grzybów, które mogą rozwijać się w warunkach domowych. Jak rozpoznać alergie na pyłki i jak niwelować te niekorzystne objawy? Poznaj szczegóły już teraz.

 

Objawy wiosennej alergii na pyłki

Łzawienie oczu, obrzęk powiek, przewlekły katar, kaszel i duszności czy zmiany skórne w postaci pokrzywki. Właśnie takie objawy dokuczają alergikom najbardziej w czasie wiosennego pylenia.

Co więcej, trzeba wziąć pod uwagę, że o ile w przypadku alergii na laktozę wystarczy dieta bezmleczna, aby pozbyć się niekorzystnych objawów, tak przy alergii na pyłki trudno mówić o całkowitym wykluczeniu alergenu, który jest przecież w powietrzu. Istnieją za to skuteczne metody, dzięki którym objawy wiosennego pylenia mogą być skutecznie łagodzone.

 

Jak sobie radzić z uczuleniem na pyłki?

Zaleca się, aby przede wszystkim rozpoznać alergię na pyłki konkretnych drzew, krzewów czy traw. W tym celu warto wykonać specjalne badania, które potwierdzą alergię na pyłki. Warto wiedzieć, że jej objawy mogą być często mylące, na przykład z tymi, które daje dysbioza jelitowa. Aby więc móc je eliminować, trzeba znać podstawę.

W łagodzeniu objawów wiosennego pylenia pomoże brak wietrzenia mieszkania w czasie największej aktywności ludzi oraz środków transportu. Zaleca się wietrzenie nocą oraz wczesnym rankiem i przy pogodzie bezwietrznej. Alergicy powinni udać się do specjalisty po specjalne preparaty, które łagodzą objawy alergii, w tym środki w postaci kropli do oczu, aerozolu wziewnego czy tabletek ze składnikiem przeciwalergicznym. Skuteczne może być również odczulanie.

Przeczytaj również – Jak zwalczyć przesilenie wiosenne: https://altix.com.pl/jak-zwalczyc-przesilenie-wiosenne/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *