Dzień Zwierząt 2021 jak co roku celebrujemy 4 października. Jest bardzo ważne święto zwiększające świadomość o prawach zwierząt, a także dbania o ich środowisko naturalne. Ten dzień został ustanowiony w 1931 roku w trakcie konwencji ekologicznej we Florencji. W rzeczywistości nie jest to tylko jeden dzień, ale początek całego tygodnia poświęconego zwierzętom i promowania właściwych zachowań ludzi wobec zwierząt. Dzięki tej corocznej inicjatywie świat może stać się lepszym miejscem do życia dla wszystkich zwierząt, zarówno tych żyjących w warunkach naturalnych jak i hodowlanych.
Światowy Tydzień Zwierząt zwiększa świadomość o życiu i zwyczajach zwierząt i potrzebie dbania o ich środowisko naturalne. Jest to czas proekologicznych wystąpień, eventów, prezentacji, a także gier i zabawa dla dzieci, które mają na celu zapoznanie ich ze światem fauny.
Dzień Zwierząt 2021 – kolekcja czapek Broel
Historia Światowego Dnia Zwierząt
W Polsce ten dzień był obchodzony po raz pierwszy w 1993 roku. Idea tego święta jest inspirowana Św. Franciszkiem, który wyznawał zasadę braterstwa wszystkich stworzeń – zarówno zwierząt jak i ludzi. Wyrzekł się dominacji człowieka nad przyrodą. Głosił poglądy, że wszyscy mieszkańcy na Ziemi mają takie same prawa i są dla siebie braćmi i siostrami, niezależnie od tego, jakie mają poglądy, charakter, narodowość czy stan majątkowy. Każdy, kto jest w potrzebie, wróg czy przyjaciel, czy zwierzę, powinien dostać pomoc.
Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week), który trwa od 4 do 10 października ma na celu promowanie właściwej opieki nad zwierzętami dzikimi, hodowlanymi i bezdomnymi. Organizatorzy licznych eventów zwracają społeczeństwu uwagę na ich często okrutny los, trudne warunki bytowe w schroniskach i miejscach hodowli, a także niszczenie naturalnego środowiska dzikich zwierząt. Bardzo trudnym tematem, który musi być zawsze poruszony, jest również znęcanie się nad zwierzętami, czy nielegalne walki zwierząt w niektórych krajach. Człowiek wykorzystuje zwierzęta na potrzeby własne, nie dbając przy tym o najważniejsze potrzeby zwierząt.
Również co roku w czasie trwania Światowego Tygodnia Zwierząt organizowane są wycieczki szkolne do schronisk i w mediach trwają kampanie zachęcające do adopcji zwierząt. Często są one firmowane przez znanych aktorów czy celebrytów, którzy nierzadko sami decydują się na adopcję. Los zwierząt w schroniskach nie jest łatwy, jeśli w jakiś sposób możemy ulżyć ich cierpieniu, na przykład poprzez finansowe wspieranie lokalnego przytułku dla zwierząt powinniśmy to zrobić. Wolontariat też jest mile widziany. Bardzo często w takich miejscach brakuje rąk do pracy. Szczególnie dla młodych ludzi jest to świetne doświadczenie życiowe, które można później użyć w CV.