Najlepszy test diagnostyczny w kierunku SIBO

SIBO (z ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół przerostu jelita cienkiego charakteryzuje się znacznym wzrostem bakterii w jelicie cienkim, pojawieniem się bakterii, które w fizjologicznych warunkach znajdują się w jelicie grubym. Przerost bakterii związany jest pojawieniem się nieprzyjemnych objawów takich jak: wzdęcia, biegunki, zaparcia, ból brzucha, uczucie przelewania w brzuchu czy nawet przemęczenie.

Ze względu na niespecyficzność objawów diagnoza SIBO jest dość trudna, dlatego wymagane jest wykonanie odpowiednich badań.

 

Test oddechowy – SIBO

SIBO diagnozuje się na podstawie wykonanych testów oddechowych. Na rynku polskim dostępne są dwa rodzaje testów oddechowych: wodorowy test oddechowy oraz wodorowo-metanowy test oddechowy.

Wodorowy test oddechowy bada jedynie wodór, czyli produkt fermentacji, rozkładu węglowodanów przez bakterie. Jeżeli mamy przerost bakterii w jelicie cienkim test ten wykaże podwyższone stężenie wodoru w wydychanym powietrzu.

Jednak nieraz dochodzi do sytuacji, w której obok przerostu bakteryjnego, jest również przerost innych mikroorganizmów takich jak archeony. One wykorzystują wodór wyprodukowany przez bakterie do procesów metabolizmu. W wyniku czego dochodzi do produkcji metanu. W tym przypadku wodorowy test oddechowy nie wystarczy do otrzymania odpowiedniej diagnozy. Co więcej, może przyczynić się do otrzymania wyniku fałszywie ujemnego.

W związku z tym najlepszym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce SIBO jest wodorowo-metanowy test oddechowy. Bada równocześnie zawartość wodoru, metanu, a także dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Oznaczenie dwutlenku węgla dodatkowo zwiększa jakość testów, ze względu na możliwość otrzymania współczynnika korekcji rozcieńczenia próbki. Wiedząc jakie jest stałe stężenie dwutlenku węgla w płucach człowieka, jesteśmy w stanie sprawdzić czy podczas badania nie doszło do zmieszania próbki, czyli wydychanego powietrza z pokojowym.

 

Dlaczego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka?

Tylko wykonując dokładny test, sprawdzający zarówno wodór i metan można odpowiednio zdiagnozować SIBO, a co za tym idzie następnie dopasować leczenie. SIBO leczone jest za pomocą odpowiednich antybiotyków, których zastosowanie różni się w zależności od przewagi produkowanego wodoru i metanu.

 

Test na SIBO- Poznań

Wodorowo-metanowy test oddechowy jest wykonywany tylko w niektórych placówkach medycznych. Test na SIBO w Poznaniu można wykonać w Instytucie Mikroekologii stacjonarnie, ale również wysyłkowo. Technologia wodorowo-metanowego testu oddechowego pozwala na pobranie materiału, do przeprowadzenia testu SIBO, w domu. Co stanowi dodatkowy atut testu, obok wyższej jakości, związanej z równoczesnym pomiarem wodoru, metanu i możliwości korekcji rozcieńczenia próbki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *