Rozwód bez orzekania o winie – dobro dziecka jest najważniejsze

Rozwód jest czymś, co może wpłynąć na psychikę dzieci. Może to być trudne dla nich, gdy rodzice się rozstają. Dzieci mogą czuć się zagubione i przerażone. Mogą się bać, że nie będzie ich kochał nikt tak jak rodzice. Czasami mogą się czuć winne, że rodzice się rozstali. Dzieci mogą mieć problemy ze snem i apetytem. Mogą mieć problemy w szkole. Czasami mogą się czuć smutne i przygnębione. Dzieci mogą potrzebować więcej czasu, miłości i wsparcia w tym trudnym czasie.

 

Kupowanie zabawek

Naturalnym odruchem samotnego już rodzica, jest chęć zadośćuczynienia dziecku przechodzenia przez trudne chwile towarzyszące rozwodowi jego rodziców. Często dziecko jest zabierane na lody, do wesołych miasteczek czy zasypywane zabawkami. Wszystko po to, by poczuło się lepiej. Niestety ani najsłodszy lód, ani najpiękniejsza zabawka nie pomogą dziecku, a wręcz mogą zaszkodzić.

Rozpieszczanie dzieci może mieć negatywne konsekwencje. Może to prowadzić do rozwoju zachowań społecznych i emocjonalnych, takich jak:

  • brak samodzielności
  • nadmierna potrzeba uwagi
  • brak umiejętności radzenia sobie ze stresem

Jak pomóc dziecku przy rozwodzie rodziców?

Wsparcie rodziców

Dziecko uzależnione od jednego rodzica, szczególnie na niego liczy, dlatego ważniejsza od zabawek jest rozmowa, poświęcenie czasu, wyjaśnienie sytuacji. Zadbaj, by dziecko nie było świadkiem kłótni, nie było odtrącane i nie czuło, że traci któregoś z Was.

Psycholog dziecięcy

Najlepiej by jeszcze przed rozwodem dziecko było pod opieką psychologa. Rany na dziecięcej psychice niosą za sobą poważne konsekwencje w przyszłości. Nawet gdy wydaje Ci się, że dziecko świetnie znosi trudne sytuacje, bo ładnie się bawi i nie płacze, w głębi duszy może naprawdę cierpieć.

Rozwód za porozumieniem stron

Rozwód bez orzekania o winie jest łagodniejszym rozwiązaniem niż tradycyjny rozwód, ponieważ obie strony mogą ustalić, która z nich będzie opiekować się dziećmi. Oznacza to, że nie jest konieczne występowanie przed sądem i ustalanie, kto jest winny rozpadu małżeństwa. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, ponieważ nie muszą być świadkami kłótni rodziców o winę, rozwód trwa szybciej, a rodzice mniej zestresowani.

 

Porozumienie z ex-parnerxx

To może nie był łatwe, jednak dobro dzieci powinno być tu na pierwszym miejscu. Nie należy nastawiać dziecka przeciwko drugiemu rodzicowi. Dziecko przywiązane jest do obojga rodziców, dlatego ważne, by miało ono kontakt z obojgiem rodziców. Oczywiście pod warunkiem, że tego chce i jest to możliwe.

 

Rozwód jest trudną sytuacją dla całej rodziny, ale szczególnie dla dzieci. Dzieci mogą czuć się bezpiecznie i kochane tylko wtedy, gdy rodzice są razem. Kiedy rodzice rozwodzą się, dzieci mogą czuć się zagubione i bezradne. Pomoc dziecku w tym trudnym czasie jest bardzo ważna. Najważniejsze jest, aby dziecko wiedziało, że jest kochane i że rodzice nadal się o nie troszczą. Należy także pamiętać, że dzieci potrzebują stabilności i jasnych zasad. Warto więc w miarę możliwości utrzymać normalne rytuały i codzienne czynności.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *