Wysypka, bóle brzucha- diagnostyka alergii i nietolerancji pokarmowych

Nietolerancja pokarmowa jest to nieprawidłowa reakcja organizmu wynikająca z niedoboru lub braku enzymu trawiącego cukry-laktozę i fruktozę. Objawy nietolerancji najczęściej manifestują się w postaci np. wzdęć, biegunki, uczucia przelewania. Reakcja może się pojawić do godziny po spożyciu produktu. Innym rodzajem nietolerancji pokarmowej określanym jako pseudoalergia jest wrażliwość na histaminę. Podłożem nietolerancji pokarmowych mogą być uwarunkowania genetyczne, ale również obecność chorób współtowarzyszących np. celiakii oraz/lub infekcji przewodu pokarmowego.

Testy nietolerancji pokarmowej

Badanie nietolerancji pokarmowej odbywa się w oparciu o wodorowo-metanowe testy oddechowe (WMTO). Badanie to polega na obciążeniu pacjenta roztworem laktulozy i pomiarach stężenia wodoru i metanu w wydychanym powietrzu w odpowiednich odstępach czasowych. Tego typu testy nietolerancji pokarmowej dostępne są stacjonarnie w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu. W celu umówienia się na badanie należy skontaktować się bezpośrednio z recepcją. Obserwacyjne badanie nietolerancji pokarmowej można również przeprowadzić samodzielnie poprzez analizę objawów po spożyciu określonych produktów. W przypadku nietolerancji laktozy są to: produkty mleczne, masło, desery mleczne, w nietolerancji fruktozy: owoce, miód, a w nietolerancji histaminy: długo dojrzewające sery i wędliny, produkty wędzone, a także pomidory i czerwone wino.

Alergia pokarmowa jest to nieprawidłowa reakcja organizmu na pokarm charakteryzująca się pobudzeniem układu immunologicznego do produkcji określonych przeciwciał skierowanym przeciwko białkom pokarmowym. Objawy mogą być nieswoiste i pochodzące z wielu tkanek i narządów, a także z przewodu pokarmowego. Wyróżnia się alergię natychmiastową, IgE-zależną, czyli taką która daje objawy od razu po zjedzeniu uczulającego produktu. Innym rodzajem alergii jest alergia opóźniona IgG-zależna, której objawy widoczne są po kilku godzinach, a nawet dniach od zjedzenia danego produktu.

Testy na alergie pokarmowe- badanie krwi, Poznań

Diagnostyka alergii pokarmowych obejmuje testy skórne, ale także badanie krwi. Poznań jest siedzibą Instytutu Mikroekologii, który dzięki własnemu laboratorium diagnostycznemu oferuje szereg badań pomagających w identyfikacji alergii. Test na alergie pokarmowe natychmiastowe w Instytucie Mikroekologii to przede wszystkim panel pokarmowy obejmujący 30 podstawowych alergenów pokarmowych. Test na alergie pokarmowe opóźnione to ImuPro, obejmuje 22, 44, 90 i 270 składniki pokarmowe.

Podsumowując badania nietolerancji pokarmowej i testy na alergie pokarmowe zawsze warto skonsultować wcześniej z lekarzem lub swoim dietetykiem. W Instytucie Mikroekologii jest również możliwość kontaktu w celu dobrania odpowiedniego badania podczas bezpłatnych konsultacji telefonicznych z dietetykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *