Jak profesjonalnie sterylizować narzędzia dentystyczne?

Niezależnie od swego kształtu i zastosowania narzędzia stomatologiczne zawsze są narażone na oddziaływanie różnych bakterii i innych czynników chorobotwórczych. Oczywiście nie wpływają one na działanie tych narzędzi lub ich przyspieszone zniszczenie. Problemem jest raczej to, że to właśnie narzędzia wykorzystywane w stomatologii, mogą być transmiterem różnych zagrożeń.

 

Sterylizacja – filozofia i działanie

Poprzez sterylizację rozumie się nie tylko chwilowe oczyszczenie narzędzia stomatologicznego z różnego rodzaju drobnoustrojów, ale też zachowanie jego czystości aż do kolejnego zabiegu. Oznacza to, że na proces sterylizacji składa się:

  • wstępne oczyszczenie, dzięki któremu sklep akcesoria stomatologiczne nadają się do czyszczenia szczegółowego,
  • faktyczna sterylizacja, która polega na zastosowaniu bezpiecznego preparatu biobójczego,
  • dokładne wypłukanie i osuszenie narzędzia, gdyż wilgotny przyrząd również może być niebezpieczny dla pacjenta,
  • zabezpieczenie narzędzia w odpowiednim, przeznaczonym do tego celu opakowaniu.

 

Izolacja narzędzia – święta rzecz

Jak widać, odpowiednio oczyszczony sprzęt sklep stomatologiczny to nie wszystko! Ważne jest również, aby zabezpieczyć go do czasu kolejnego zabiegu. Zagrożeniem może być sam środek biobójczy, którego resztki mogą źle wpłynąć na stan zdrowia pacjenta. Dlatego ważne jest, aby dane narzędzie właściwie umyć i opłukać, a następnie zabezpieczyć je przed działaniem czynników zewnętrznych. Co ważne, zdecydowana większość narzędzi stomatologicznych (jeśli nie wszystkie) posiada dołączoną instrukcję, która jasno opisuje sposoby ich zabezpieczania przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W instrukcji tej są również opisane właściwe metody izolacji danego narzędzia, aby nadal pozostało ono bezpieczne.

 

Podsumowując, sklep sprzęt stomatologiczny nie tylko powinien być właściwie wysterylizowany, ale też profesjonalnie przygotowany do dalszych zabiegów. Wszystko po to, aby pacjenci stomatologiczni mogli czuć się bezpiecznie w gabinecie należącym do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *